Glas za glagoljsko slovo ĐERV ne postoji u grčkom alfabetu i to dr. Franjo Rački ističe u svojoj knjizi "Pismo slovjesko" na stranici 132. (vidi sliku u galeriji).
Čak priznaje da nema ni obrazloženje zašto neki znakovi, među kojima je i ĐERV, nemaju istu numeričku vrijednost kao tim glasovima odgovarajući grčki znakovi.
Tako ĐERV ima numeričku vrijednost 30 što odgovara grčkom L (lambda). Za znak ĐERV dr. Franjo Rački nema primjer iz feničko-grčkog alfabeta te smatra da je upravo kao i ostale znakove za glasove koji ne postoje u grčkom jeziku Konstantin izradio nadahnut Božjom milošću.
Znak za ĐERV pronašao sam u pismu naroda VEI iz ekvatorijalne zapadne Afrike, nepoznate starosti, te vrlo sličan znak jednom obliku pisanja znaka ĐERV u hieratskom pismu iz Egipta od trećeg tisućljeća prije Krista.
S obzirom na to da ni sam dr. Franjo Rački ne tvrdi da znak ĐERV ima grčki uzor nemam što ni pobijati, osim Konstantinovog autorstva prema Božjem nadahnuću što, složit ćete se, nije dokazivo ovozemaljskim znanstvenim mjerilima.
Znak KAKO dr. Franjo Rački smatra preuzetim iz feničko-grčkog alfabeta ("Pismo slovjensko" str. 128.) i to ne smatra uopće potrebnim obrazlagati. Naravno, brojevna vrijednost glagoljskog KAKO (40) i grčkog KAPA (20) su različite, ali obrazloženja za to nisam našao.
Ono što sam pronašao je veća sličnost glagoljskog KAKO s hieratskim pismom iz trećeg tisućljeća prije Krista iz Egipta, te identičnost s pismom ge ez iz Etiopije iz 3. stoljeća poslije Krista, dakle oko 500 godina prije Konstantina.
Ovime pobijam tvrdnju dr. Franje Račkog da je Ćiril autor ovoga znaka prema grčkom uzoru.
Tomislav Beronić, slobodni istraživač, 26. prosinca 2023.
* Pogledajte i napise ”Da li su Hrvati bili nepismeni prije Ćirila i Metoda?”, ”Da li su Hrvati poznavali brojeve prije Ćirila i Metoda?”, ”Zabluda Franje Račkog”, ”Zabluda Franje Račkog (2. dio)”, ”Zabluda Franje Račkog (3. dio)”, ”Zabluda Franje Račkog (4. dio)”, ”Zabluda Franje Račkog (5. dio)”, ”Zabluda Franje Račkog (6. dio)”, ”Zabluda Franje Račkog (7. dio)”, ”Zabluda Franje Račkog (8. dio)”.
* Napomena o autorskim pravima: Za objavljivanje napisa ili njegovog dijela, isključivo u izvornom obliku i uz navođenje izvora - portala Budni Div, linka na izvorni napis te imena i prezimena pisca, potrebno je piščevo odobrenje, koje možete dobiti upitom na njegov e-mail: [email protected] Znak za ĐERV u pismu naroda VEI iz ekvatorijalne zapadne Afrike, nepoznate starosti, te vrlo sličan znak jednom obliku pisanja znaka ĐERV u hieratskom pismu iz Egipta od trećeg tisućljeća prije Krista. (Pripremio: Tomislav Beronić)
Znak za ĐERV u pismu naroda VEI iz ekvatorijalne zapadne Afrike, nepoznate starosti, te vrlo sličan znak jednom obliku pisanja znaka ĐERV u hieratskom pismu iz Egipta od trećeg tisućljeća prije Krista. (Pripremio: Tomislav Beronić)
Odabrani navodi iz knjige Franje Račkog (Izvor: Franjo Rački "Pismo slovjensko", 1861.)
Sličnost glagoljskog KAKO s hieratskim pismom iz trećeg tisućljeća prije Krista iz Egipta, te identičnost s pismom ge ez iz Etiopije iz 3. stoljeća poslije Krista. (Pripremio: Tomislav Beronić)
Sličnost glagoljskog KAKO s hieratskim pismom iz trećeg tisućljeća prije Krista iz Egipta, te identičnost s pismom ge ez iz Etiopije iz 3. stoljeća poslije Krista. (Pripremio: Tomislav Beronić)