
Detalj s nišana u Bakićima kod Olova u Bosni i Hercegovini
Prvi je ovu temu obradio Ćiro Truhelka, da bi kasnije Milenko Filipović u svom radu "Starine u Bakićima kod Olova", ”Glasnik Zemaljskog muzeja u Bosni i Hercegovini”, II sveska (za historiju i etnologiju) Državna štamparija, Sarajevo 1928., str. 73-76, detaljno opisao ovaj nišan:
"Po svojim osnovnim crtama, ovaj spomenik vrlo je sličan najstarijim muslimanskim nišanima, kakvih po Bosni ima velik broj i među koje spada i vrlo poznati nišan Mahmuta Brankovića sa natpisom: to su visoki stubovi kvadratnog preseka s piramidom na vrhu i s vrlo malo ornamentike (delovi oružja, neki stilizovan cvet i tačke), a razlikuje se od njih preciznije izrađenim oblikom, znatno većim dimenzijama i bogatom ornamentikom, čiji su elementi: spirala, uže, stilizovan cvijet, zmaj, grozdovi, tačke, kvadrat i štit ... Kao zaključak moglo bi se o nišanu reći ovo: to je nadgorbni spomenik nekog bosanskog velikaša i bogataša, koji je primio islam odmah u početku turske uprave u Bosni, i stoga mu je spomenik ukrašen u starim tradicijama.“.
Sa ovim mišljenjem slažu se svi historičari koji su kasnije pisali o njemu. Ponajprije Šefik Bešlagić, u izdanju ”Nišani XV I XVI vijeka u Bosni I Hercegovini”, Akademija nauka i umjetnosti BiH, Sarajevo 1978., str. 33-34.
Potom Ljubo Karaman, u radu ”O bosanskim srednjovjekovnim stećcima”, ”Starohrvatska prosvjeta”, III, No 3, Zagreb 1954., str. 173., također je pisao o nišanu u Bakićima gdje ga je definisao ”obeliskom u obliku muslimanskog nišana ... pripadaće svakako feudalcu, koji je potkraj 15. stoljeća prešao na islam.”.
U svojoj kapitalnoj knjizi "Od stećaka do nišana u Bosni i Hercegovini" iz 2017. godine, dr. sc. Ibrahim Pašić također je potvrdio sva ranija istraživanja. Njegov članak dajemo na fotografijama u prilogu.
I nakon svih ovih naučnih dokaza, imamo pojavu falsificiranja i pogrešnog usmjeravanja naše historije s ciljem da ga predstave kao neki paganski obelisk.
Zahvaljujem se mojim prijateljima Nihadu i Amiru na koautorstvu kao i na ustupljenim fotografijama.
Čuvajmo našu Baštinu!
Fondacija čuvari baštine Bassania
Emir Medanhodžić, 6. ožujka 2023.

Veliki nišan u Bakićima

Ornamentika sa stećaka

Nišan u Bakićima

Fotografija Milenka Filipovića iz 1928.

Nišan u Bakićima

Izvod iz knjige dr. sc. Ibrahima Pašića

Izvod iz knjige dr. sc. Ibrahima Pašića

Izvod iz knjige dr. sc. Ibrahima Pašića

Oboreni sličan nišan na Bukovom Vratu u selu Sirovinama u opštini Stari Grad (ranije opština Ilijaš)

Fotografija Šefika Bešlagića iz 1978.

Sličan nišan Mahmuta Brankovića iz Rogatice, premješten u Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine u Sarajevu

Snimak nišana Mahmuta Brankovića sa originalne lokacije u Rogatici

Sličan nišan Radivoja Oprašića iz Rogatice premješten u baštu Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine u Sarajevu

Savremeni nišan žrtvama iz Štrbaca, sa kolektivno nesvjesnim vraćanjem na stare nišane