Kameni prijelaz u blizini zaseoka Selište.
Na mjestima gdje Jadova nije duboka, umjesto da grade mostove ljudi su se dosjetili jednostavnom rješenju. U rijeku su postavili krupno kamenje, udaljeno jedno od drugog toliko da između može protjecati voda i da se može koračati preko kamenja.
Starost ovih prijelaza je nemoguće utvrditi, ali možemo maštati i nećemo pogriješiti ako kažemo da su jako jaaaako stari. Čak postoji mogućnost da se prijelaz Dračinov brod nalazi na trasi Rimskog puta koji je vodio do rimskog naselja Ancus (danas selo Vrebac).
Ne radi se tu o jednom ili dva prijelaza, ja sam ih vidio pet, a mještani kažu da ih ima još samo su obale zarasle pa im je nemoguće prići. Neke prijelaze mještani zovu brod, negdje ih zovu skakala, neki imaju imena, a neki nemaju ili su imena izgubljena.
Može se reći da su kameni prijelazi preko Jadove iznimno vrijedna i jedinstvena graditeljska baština koja traži stručnu valorizaciju, obnovu, zaštitu i prezentaciju javnosti.
Zamislite stazu koja bi povezala dio tih prijelaza! Šetnja pored rijeke i skakutanje preko rijeke po kamenju koje je postavljeno u dalekoj prošlosti. To bi bila lijepa turistička atrakcija.
U slijedećoj objavi pročitajte o iznimno zanimljivoj Vodenoj špilji.
Faruk Islamović, 8. svibnja 2021.
* Napomena o autorskim pravima: Za objavljivanje napisa ili
njegovog dijela, isključivo u izvornom obliku i uz navođenje izvora -
portala Budni Div, linka na izvorni napis te imena i prezimena pisca,
potrebno je piščevo odobrenje, koje možete dobiti upitom na njegov
e-mail: [email protected] Kameni prijelaz u selu Gornja Ploča.
Trenutno potopljen prijelaz u blizini Vodene špilje.
Prijelaz Dračinov brod, možda na trasi Rimskog puta.
Prijelaz preko Rakića potoka koji se ulijeva u Jadovu. U daljini Velebit.
Prijelaz preko Rakića potoka koji se ulijeva u Jadovu. Iza desno brdo Stražbenica, jedno od najvažnijih arheoloških nalazišta u Lici iz doba Japoda.