Špilja u kojoj se nalazi glavni izvor rijeke Jadove.
Jadova izvire kod sela Gornja Ploča, nedaleko istoimenog izlaza sa autoceste, a utječe u rijeku Liku u blizini Gospića. Dužina joj je 41 km, ali zbog brojnih meandara zračna udaljenost od izvora do ušća iznosi tek 20 km.
Za vrijeme velikih kiša i otapanja snijega, pretvara se u razornu bujicu, dok ljeti gotovo u cijelosti presuši. Najljepša je u rano proljeće i kasnu jesen kada ima optimalnu količinu vode.
Ono što ovu rijeku čini atraktivnom su brojne zanimljivosti koje se nalaze oko njenog toka. Neobično gusto su se oko ove rijeke natiskali brojni krški fenomeni, tragovi povijesti te niski i lako dostupni brežuljci sa širokim pogledima prema Ličkom polju i Velebitu.
U ovoj objavi vam predstavljam izvor Jadove koji se nalazi kod sela Gornja Ploča, par desetaka metara ispod brze ceste Udbina - Gornja Ploča.
Izvor se naziva Jezero i nalazi se u uskoj izduženoj dolini, okruženoj vapnenačkim stijenama, na čijim se rubovima nalaze brojni manji izvori. Svi ti izvori tvore jezero dužine oko 100 m i širine oko 20 m.
Glavni izvor je prilično neobičan. Nalazi se na rubu jezera u špilji iz koje dopire zvuk žubora vode, a od ulaza u špilju se koncentrično po površini jezera šire mali valovi. U špilji se u stvari nalazi slap koji čujemo, ali ne vidimo. Slap se ulijeva u jezero i pravi koncentrične valove. Ovakav tip izvora još nisam vidio.
Posebno je zabavno istraživati okolne lako dostupne stijene i prolaze te fotografirati izvorišno jezero iz raznih pozicija. Oko jezera se nalazi više špilja i polušpilja no dvije su posebno interesantne. Sa lijeve strane Jadove, nedaleko izvora, nalazi se manja polušpilja ispred koje su arheolozi vršili iskapanja. Tu su pronađeni ostaci ognjišta, nešto keramike i kosti.
Sa desne strane Jadove, otprilike nasuprot polušpilje, nalazi se veća špilja dužine 32 metra u kojoj su također pronađeni kosti, keramika, nakit i tragovi paljevine. Analiza pronađenih predmeta pokazala je njihovu starost od 2800 do 2900 godina čime se svrstavaju u kraj kasnog brončanog doba.
U to je vrijeme na ovim prostorima živjelo Ilirsko pleme Japodi. Ukoliko želite posjetiti izvor, trebat će vam dobra karta i malo vještine snalaženja u prostoru. Do izvora vodi prastara staza koja počinje u zaseoku Lazići. Želite li istražiti sve izvore i zabaviti se istraživanjem okolnih stijena, odvojite za posjet izvoru Jadove barem sat i pol.
U slijedećoj objavi pročitajte o posjetu Štulića kuli, jedinoj sačuvanoj srednjovjekovnoj utvrdi oko rijeke Jadove.
Faruk Islamović, 29. travnja 2021.
* Napomena o autorskim pravima: Za objavljivanje napisa ili
njegovog dijela, isključivo u izvornom obliku i uz navođenje izvora -
portala Budni Div, linka na izvorni napis te imena i prezimena pisca,
potrebno je piščevo odobrenje, koje možete dobiti upitom na njegov
e-mail: [email protected] Polušpilja u blizini izvora u kojoj su prije 2500 godina živjeli Japodi.
Samo priroda može stvoriti ovakve boje.
Izvorišno jezero je dugačko oko 100 metara.
Prastara staza kojom se dolazi do izvora.
Izvor Pećina, jedan od brojnih manjih izvora.
Jedan od bezimenih izvora.
Glavni izvor.
Okolni teren je idealan ako imate istraživačkog duha.
Izvor Grabovčić.
Izvor Grabovčić izbliza.
Prilično teško sam kroz granje, sa druge strane rijeke, uspio uočiti ulaz u špilju u kojoj su pronađeni tragovi Japoda.
Pogled sa Pločanskog polja na Zir i Velebitske vrhove pod snijegom.