O važnim hrvatskim riječima prije Svete Braće

Za riječi koje su postojale prije VII. stoljeća kaže se da su PRASLAVENSKE, a STAROSLAVENSKE su riječi kojima su pisana književna djela od vremena Svete Braće.

Goran Majetić 22.08.2024. Pismo • Dalmacija
Tomislav Beronić predstavio je 2023. godine roman "Misal kneza Anža Frankopana", prvu glagoljicom otisnutu knjigu u Hrvatskoj nakon 118 godina

Tomislav Beronić predstavio je 2023. godine roman "Misal kneza Anža Frankopana", prvu glagoljicom otisnutu knjigu u Hrvatskoj nakon 118 godina

 Prema etimologiji hrvatskog jezičnog portala riječi KNJIGA, SLOVO, ČITATI i PISATI su praslavenske i staroslavenske.

*

Hrvatska riječ KNJIGA odgovara latinskoj LIBRUM i grčkoj BIBLIO. Sve tri potpuno su različitih korijena.

Hrvatska riječ SLOVO odgovara latinskoj LITTERA i grčkoj GRAMA. I za njih je očito da su potpuno različitih korijena.

Hrvatska riječ ČITATI odgovara latinskoj LEGERE i grčkoj ANAGNOSI. I ovdje je očito da su sve tri riječi nastale potpuno neovisno jedna o drugoj.

Hrvatska riječ PISATI odgovara latinskoj SCRIBO i grčkoj GRAFO. I ovdje je očito da su sve tri riječi nastale potpuno neovisno jedna o drugoj.

*

Nije li krajnje neobično da Hrvati imaju od prije stoljeća sedmog praslavenske riječi KNJIGA, SLOVO, ČITATI i PISATI, a prije Svete Braće, dakle IX. stoljeća, nisu imali knjigu (stvar), slova (ideju) i nisu znali čitati i pisati (radnju)? Zašto bi Hrvati u svom jeziku uopće imali riječi za stvari, ideje i radnje koje su im bile nepoznate?

*

Najpoznatiji srednjovjekovni "anonimus" Črnorizac Hrabar, za kojega ćirilometodisti tvrde da je bio suvremenik Svete Braće, u svom čuvenom spisu "O pismenima" koristi riječi KNJIGA i ČITATI, a u samom naslovu rasprave imenicu PISMENA kojoj pripada glagol PISATI.

Jedno od slova glagoljice je SLOVO od koje dolazi i riječ SLOVENI, inačica današnje hrvatske imenice SLAVENI, a koju s ponosom upotrebljavaju Slovenci i Slovaci. Nemojte mi samo reći da se SLOVO odnosi na GLAS jer je i GLAS praslavenska i staroslavenska riječ kojoj odgovaraju latinski SUFFRAGIUM i grčki PSIFOS.

Da su Slaveni od Grka ili Latina uzeli pojmove koji kod njih nisu postojali - jer nisu znali ČITATI i PISATI, jer NEMAJU KNJIGA kako kaže Črnorizac Hrabar - nova (staro)slavenska riječ bi imala vrlo vjerojatno grčki ili malo vjerojatno latinski korijen.

*

Riječi KNJIGA, SLOVO, ČITATI i PISATI govore upravo suprotno - Slaveni su od davnina imali svoje riječi za stvar koju su imali (KNJIGA), za ideju koju su poznavali (SLOVO) i kojom su PISALI te napisano ČITALI i to svojim pismom starijim od Svete Braće - glagoljicom.

Tomislav Beronić, slobodni istraživač, 17. siječnja 2024.

* Pogledajte i ostale napise Tomislava Beronića posvećene istraživanju starosti i izvornosti glagoljice u rubrici Pismo.

* Napomena o autorskim pravima: Za objavljivanje napisa ili njegovog dijela, isključivo u izvornom obliku i uz navođenje izvora - portala Budni Div, linka na izvorni napis te imena i prezimena pisca, potrebno je piščevo odobrenje, koje možete dobiti upitom na njegov e-mail: [email protected]

Tematski povezane objave