Crkva Sveti Duh u Blagaju na Korani (Foto: Tomislav Beronić)
Te dvije crkve nalaze se ucrtane u karti Karlovačkog generalata iz 1775. godine, dok ih nakon toga više nema niti u jednoj meni poznatoj karti. Na slikama uz ovaj post priložio sam kartu iz 1775. gdje se na području brda Lisac (B. Lissac - B = njem. Berg - brdo) i sela Wallach Blagay (D. = njem. Dorf - selo), Vlaški Blagaj nalaze ucrtane dvije crkve bez titulara.
Baš ta činjenica da nemaju titulare ukazuje da nisu bile korištene, odnosno da su već tada bile ruševine, što znači da su stradale u vrijeme osmanlijskih pustošenja. Kako na tom području nije bilo drugih popova osim glagoljaša, s velikom vjernojatnošću možemo ustvrditi da su bile glagoljaške.
Mogućnost da su te crkve bile pravoslavne isključujem iz razloga što nemaju upisane titulare. Naime, u to doba pravoslavne crkve bile su nova gradnja, ne starije od 50-60 godina, a svima ostalim crkvama na tom području i na toj karti navedeni su titulari i gotovo sve su i danas poznate i vidljive, makar i u ruševnom stanju od ratova u 20. Stoljeću.
Uz lijevi rub svih karata, pa čak i na Googleovoj, lijepo se vidi crkva sv. Duha, a tko otvori kartu iz 1775. vidjet će i sve ostale crkve s pripadajućim titularima koji su više-manje, ostale do dan danas.
Na priloženoj karti stotinjak godina mlađoj, tzv. Treće vojne mjere, koja je rađena između 1869. i 1887. te dvije crkve nisu ucrtane, a isto je i na tzv. Specijalki JNA, nastaloj još stotinjak godina kasnije.
U proljeće 2022. tražio sam s kolegom Darkom Gojkovićem crkvu na području Lisca, no ostali smo vrlo rezervirani oko toga koja bi mogla biti njezina stvarna lokacija na terenu, pa ćemo uskoro opet na teren tek kad potpuno opadne lišće i ako ne zapada snijeg. Možda, nakon gotovo 250 godina, barem utvrdimo točne lokacije naših starih svetišta.
Ovo je još jedan dobar primjer da se na području između Karlovca i Slunja ima što istraživati i otimati zaboravu, a to je cilj portala Budni Div koji nam je u tome čvrsto medijsko uporište.
Tomislav Beronić, slobodni istraživač, 27. listopada 2022.
* Napomena o autorskim pravima:
Za objavljivanje napisa ili njegovog dijela, isključivo u izvornom
obliku i uz navođenje izvora - portala Budni Div, linka na izvorni napis
te imena i prezimena pisca, potrebno je piščevo odobrenje, koje možete
dobiti upitom na njegov e-mail:
[email protected] Crkva Sveti Duh u Blagaju i još dvije crkve nepoznatog titulara na području Vlaškog Blagaja prikazane na zemljovidu Karlovačkog generalata iz 1774-1775. godine (Izvor: Hungaricana - Hungarian Cultural Heritage Portal: Mapire: Country maps: Karlstädter Generalat (1774-1775) - First Military Survey (maps.arcanum.com))
Na karti Treće vojne izmjere Austro-Ugarskog carstva (1869.-1887.) dvije crkve na području Vlaškog Blagaja nisu ucrtane (Izvor: Hungaricana - Hungarian Cultural Heritage Portal: Mapire: Country maps: Habsburg Empire (1869-1887) - Third Military Survey (maps.hungaricana.hu))
Područje Blagaja na suvremenoj zračnoj snimci (Izvor: Google Maps (google.com/maps))
Područje Blagaja na suvremenom zemljovidu (Izvor: Geoportal (geoportal.dgu.hr))