Sadašnji vlasnik imanja na kojem se nekoć nalazio utvrđeni srednjovjekovni grad Brlog otkrio je i otkopao strme kružne stepenice kojima se iz podruma izlazi na dvorište (Foto: Tomislav Beronić)
A obilazak se dogodio potpuno slučajno. Tijekom boravka kod prijatelja u Kamanju spomenuo se i Brlog, a moj domaćin se ponudio da me odvede do svog prijatelja i sadašnjeg vlasnika tog posjeda kako bih sve to vidio na svoje oči. Kratki telefonski poziv i za nekoliko minuta smo parkirali isprad velike kuće sa starinskim dvokrilnim vratima i ulazom pod voltom s uklesanom godinom 1750. (nad drugim, manjim ulazom, uklesana je godina 1746.)
Brlog se prvi puta spominje u drugoj polovici 16. stoljeća kao dio zajednice imanja koju su ustanovile porodice Zrinski i Frankopan, nakon što se Katarina Frankopan udala za Nikolu Zrinskog, čuvenog branitelja Sigeta. Od tada je Brlog ostao, kao i cijeli ozaljski kraj, pod upravom Zrinskih.
Od prvotnog izgleda još uvijek je dobro očuvan podrum ispod glavne zgrade, a vlasnik je nedavno otkrio i otkopao strme kružne stepenice kojima se iz podruma izlazi na dvorište, u kojemu su još uvijek vidljivi ostaci zidova osmerokutne kapelice.
U prizemlju glavne zgrade sačuvana je velika prostorija sa svodovima, vrlo vjerojatno još od izvorne gradnje. U toj prostoriji obitelj vlasnika živi i danas, a sam prostor je prilagođen suvremenom načinu života ne narušavajući pritom izvorne arhitektonske elemente.
U ovoj kući rođen je Emilij Laszowski - Szeliga, osnivač i veliki meštar Družbe braće hrvatskog zmaja, o čemu svjedoči i spomen ploča kod ulaza. Usput, prema riječima vlasnika, sadašnji glavni ulaz u objekt bio je u stvari sporedni ulaz, dok se glavni ulaz u Brlog-grad nalazio u zgradi koja više ne postoji.
Gospodarske zgrade su očito nastale kasnije, od velikih kamenih elemenata uzetih sa zgrada koje su davno razgrađene, pa su vrlo zanimljive za svakog istraživača - amatera, jer bude maštu i vraćaju u ona slavna i davna vremena.
Tomislav Beronić, 2. kolovoza 2021.
* Napomena o autorskim pravima:
Za objavljivanje napisa ili njegovog dijela, isključivo u izvornom
obliku i uz navođenje izvora - portala Budni Div, linka na izvorni napis
te imena i prezimena pisca, potrebno je piščevo odobrenje, koje možete
dobiti upitom na njegov e-mail:
[email protected] Grad Brlog na Kupi na slici Josipa Horvata Međimurca iz 1939. godine (Izvor: Milovan Petković ”Emilij Laszowski - Szeliga 1868. - 1949.”, 2000.)
Iznad današnjeg glavnog, a nekad sporednog, ulaza u Brlog-grad uklesana je godina 1750.; spomen-ploča uz uzlaz svjedoči da je u gradu rođen povjesničar Emilij Laszowski - Szeliga (1868-1949.) (Foto: Tomislav Beronić)
Crtež još većim dijelom očuvanog izvornog Brlog-grada (Izvor: Radoslav Lopašić ”Oko Kupe i Korane”, 1895.)
Današnje gospodarske zgrade očito su nastale od velikih kamenih ulomaka uzetih sa zgrada Brlog-grada koje su davno razgrađene (Foto: Tomislav Beronić)
Od prvotnog izgleda Brlog-grada još uvijek je dobro očuvan podrum ispod glavne zgrade, koji danas služi kao vinski podrum (Foto: Tomislav Beronić)
Dio još očuvanih izvornih zidova Brlog-grada i nedavno otkopano stubište kojim se iz dvorišta silazi u podrum (Foto: Tomislav Beronić)
Maketa grada Brloga na Kupi koju je izradio Emilij Laszowski - Szeliga 1905. godine (Izvor: Milovan Petković ”Emilij Laszowski - Szeliga 1868. - 1949.”, 2000.)
U prizemlju glavne zgrade sačuvana je velika prostorija sa svodovima, vrlo vjerojatno još od izvorne gradnje, koju kao stambeni prostor koristi obitelj sadašnjeg vlasnika imanja (Foto: Tomislav Beronić)
Tlocrt prizemlja i prvoga kata, raspored i opis namještaja i umjetnina u sobama te nacrt perivoja i vrta oko grada Brloga koje je izradio Emilij Laszowski - Szeliga 1945. godine (Izvor: Milovan Petković ”Emilij Laszowski - Szeliga 1868. - 1949.”, 2000.)