Klokoč sa sjeverozapadne strane 1865. godine (Izvor: Radoslav Lopašić ”Oko Kupe i Korane - mjestopisne i poviestne crtice”, 1895.)
Iz Vojnića se vozite cestom prema graničnom prijelazu Maljevac odnosno prema Kladuši (Velikoj ili Maloj svejedno), u Johovu se odvojite desno i preko Dunjaka stižete u selo Klokoč. Nešto malo prije Klokoča imate putokaz za Kestenovac (zapamtite ga ako želite na povratku otići i do utvrde Otmić).
Kad uđete u selo Klokoč produžite sve do skretanja za Cetingrad (putokaz će pokazivati desno). Mi smo aute ostavili baš tu u dvorištu starih prijatelja i uputili se preko polja uzbrdo. No, postoji i druga mogućnost, naročito ako imate terenac. Produžite još malo ravno cestom prema Maljevcu, nekih 400-500 metara, i doći ćete do odvajanja lijevo na zemljani put. Tim putem možete se popeti na brdo i doći dosta blizu utvrde.
U oba slučaja doći ćete na isti taj put. Ako ste išli kao i mi pješice preko polja Miodraga Končara ili Zorana Puretića ili ste se ipak odlučili na half-off-road uspon autom doći ćete opet na tu istu cestu.
Idete li cestom skoro do vrha brijega doći ćete do dosta jakog vrela, recimo uređenog, koje je - slobodan sam pretpostaviti - ono isto vrelo koje spominje povjesničar Radoslav Lopašić u knjizi ”Oko Kupe i Korane - mjestopisne i poviestne crtice”, objavljenoj 1895. godine: “U jarku izpod grada nalazi se studenac bistre vode, te nosi ime grada, koji nosi svoj naziv od zdenca, iz kojega klokoće voda.“.
No, nešto malo niže od vrela vidjet ćete s desne stane ceste prevrnutu kadu. Neka vam bude orijentir ako je u međuvremenu ne pokupe sakupljači sekundarnih sirovina. Naime, za doći do utvrde najbolje je baš kod te kade popeti se uz strmu obalu lijevo i doseći ćete nižu razinu klokočke utvrde. Sve ostale kombinacije završit će u kupinama - provjereno na bolan način. I tako smo stigli do našeg cilja. A sad malo o tome gdje smo došli.
Klokoč je još od 13. stoljeća, u stvari još od prije, bio posjed plemića Klokočana. Spominju se Radoš, Zorjan, Vetz i Damjan kojima je kralj Bela IV. 1224. godine poveljom potvrdio posjede “... za vjernu službu, izkazanu njemu i njegovu otcu kralju Andriji, na vieke viekom preimućtva i sloboštine kraljevskih dvoranika i družine.“, kako je zapisao Radoslav Lopašić u već spomenutom djelu.
Od godine 1387. do 1412. Klokoč je bio u posjedu knezova Krčkih Frankopana kao kazna Klokočanima i nagrada Frakoopanima. Naime kralj Žigmund Luksebmurški je pozvao hrvatsko plemstvo da se suprotstavi bivšem banu Ivanu od Palžine koji je zarobio njegovu mladu suprugu kraljicu Mariju Anžuvinsku i njezinu majku Elizabetu. Knez Ivan V. Krčki se odazvao pozivu i vodio je pohod na Novigrad kod Zadra te oslobodio kraljicu, a Klokočani se nisu odazvali kraljevu pozivu jer su izgleda naginjali suprotnoj strani.
Ipak od godine 1412. Klokočani se ipak vraćaju na svoj posjed i ostaju na njemu sve do osmanlijskih pustošenja. Nešto prije turske provale do tada relativno moćni Klokočani se dijele na “plemiće jednoselce“ odnosno obitelji Otmić, Vojković, Maretić, Šimunčić, Vojnović, Polažanić i Stepić.
Tako oslabljen unutrašnjim podjelama Klokoč opet nakratko postaje posjedom Frankopana, pa Celjskih, pa banova Ivana Vitovca i Ivana Karlovića koji je u njemu i stvarno stolovao. Od godine 1566., kada su ga Turci poharali, Klokoč je izgubio na svojoj važnosti i od onda se polako pretvara u ono što od njega imamo danas.
Za povrat u kršćanske ruke zaslužni su knezovi Vuk Frankopan Tržački i Petar Zrinski, koji su godine 1649. jednom za svagda potukli i protjerali tursku vojsku. Ipak Klokoč više ne postaje plemićki feud već potpada pod krajišku upravu karlovačkoga generala Johanna Josepha (Ivana Josipa) Herbersteina, i u tom statusu ostaje preko stotinu godina.
Od preostalih zidina Klokoča još je dobro vidljiva visoka branič - kula, a pogledate li bolje na nekih 5-6 metara visine vidjet ćete sačuvanu puškarnicu. Unutar zidova bile su drvene građevine, a oko grada još su vidljivi nasipi na kojima su bile drvene palisade. U samu utvrdu ulazilo se stepenicama preko drvenog čardaka.
Ono što je stvarno impresivno i zbog čega vrijedi posjetiti Klokoč je pogled na polje. Za lijepog vremena, a mi smo bili te sreće, puca pogled sve do Ličke Plješivice. Od srca želim i vama da dan kada se odlučite obići Klokoč bude jednako tako lijep i ugodan za šetnju.
Tomislav Beronić, 16. travnja 2021.
* Povijesno-putopisna družina izlet do Klokoča ostvarila je 15. travnja 2021. a Ponovila ga je 5. ožujka 2022., kada je posjetila i obližnju crkvinu Sveti Vid.
* Napomena o autorskim pravima:
Za objavljivanje napisa ili njegovog dijela, isključivo u izvornom
obliku i uz navođenje izvora - portala Budni Div, linka na izvorni napis
te imena i prezimena pisca, potrebno je piščevo odobrenje, koje možete
dobiti upitom na njegov e-mail:
[email protected] Ukoliko ste Klokoč odlučili posjetiti u razdoblju od proljeća do jeseni, po završetku laganog uspona zemljanim putom slijedi kratko ali mučno probijanje kroz grmove kupina i drač (Foto: Tomislav Beronić)
Članovi Povijesno-putopisne družine u obilasku ruševnih ostataka Klokoča (Foto: Tomislav Beronić)
Položaj srednjovjekovnog grada Klokoča prikazan je skicom utvrde (u crvenoj boji), desno od toponima D. Klokoch, na zemljovidu Karlovačkog generalata iz 1774-1775. godine (Izvor: Hungaricana - Hungarian Cultural Heritage Portal: Mapire: Country maps: Karlstädter Generalat (1774-1775) - First Military Survey (maps.arcanum.com))
Prvi poznati vlasnici utvrđenog grada Klokoča u 13. stoljeću bili su plemići Klokočani (Foto: Tomislav Beronić)
Na razmeđu 14. u 15. stoljeće Klokoč je bio u posjedu knezova Krčkih Frankopana (Foto: Tomislav Beronić)
Tlocrt utvrđenog grada Klokoča iz 1701. godine (Izvor: Gjuro Szabo ”Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji”, 1920.)
Knezovi Vuk Frankopan Tržački i Petar Zrinski 1649. godine potukli su i protjerali tursku vojsku s područja Klokoča (Foto: Tomislav Beronić)
Utvrda Klokoč bila je pod krovom sve do razvojačenja Vojne krajine 1873. godine, nakon čega biva posve napuštena i počinje ubrzano propadati (Foto: Tomislav Beronić)
Branič - kula srednjovjekovnog grada Klokoča još zadivljuje visinom i debelim čvrsto građenim zidom (Foto: Tomislav Beronić)
Sačuvana puškarnica na otprilike polovici visine branič - kule Klokoča (Foto: Tomislav Beronić)
Zemljovid s ucrtanim cestovnim prilazima Klokoču, za lakše snalaženje pri dolasku i odlasku (Izradio: Tomislav Beronić; Izvor: Google Maps (google.com))
Na Klokoču po drugi puta, zimi bez bujnog zelenila, ali i sa posječenim raslinjem koje je priječilo pogled na preostale gradske kule i zidove (Foto: Tomislav Beronić)