Duži tunel u Točku Veljunskom probijen je tijekom 1941. godine; da li svih 440 metara ili djelomično nije moguće ustvrdili jer su ulazi zarušeni (Foto: Tomislav Beronić)
Izgradnju nasipa i tunela na trasi tijekom ratnih godina Drugog svjetskog rata ometali su partizani. Slijedom takve pogrešne logike raširila se priča o “ustaškoj pruzi“, što je kasnije dovelo do napuštanja ideje prometnog povezivanja dolinom Korane, po kojoj je projekt nazvan.
Dijelovi trase i neki podvožnjaci i vodopropusti vidljivi su uz državnu cestu D-1 (od Karlovca prema Slunju i Plitvičkim jezerima) na području od Krnjaka do sela Točak (Veljunski). Gledano u smjeru Slunja nasipi i objekti trase pruge se nalaze s desne strane ceste i lako ih je uočiti. Iznimka su dva tunela, posebno kraći, koju su malo podalje od ceste.
Na vojnoj karti “specijalki“ iz pedesetih godina 20. stoljeća ucrtana je trasa pruge i dva tunela u Točku. Veći tunel dužine je preko 400 metara i gledano u smjeru Slunja u njega se ulazi kod velikog ugibališta (s lijeve strane ceste).
Želite li ga vidjeti, najbolje je da baš na tom ugibalištu ostavite auto i pređete na desnu stranu ceste. Sam ulaz u tunel nije vidljiv, pretpostavljam da je zatrpan jer postoje zapisi o tome da je tunel prokopan u cijeloj dužini, a i tako je označen na karti (gornja crvena točka na karti). Ipak, vidljiv je usjek koji vodi pod zemlju.
Izlaz iz tunela nalazi se oko 450 metara u smjeru Slunja, dakle jugozapadno (srednja crvena točka na karti). Do njega možete doći kad s D-1 skrenete desno kod table za siranu OPG-a Novković. Otprilike 200 metara s lijeve strane makadamske ceste vidjet ćete usjek izlaza iz tunela i nastavak trase.
Spustite li se u usjek koji je sada nažalost smetlište, naći ćete mali, ali još uvijek vidljivi otvor u stijeni. Opet samo pretpostavljam, da je ulaz u tunel i s ove strane zatrpan, a u prilog tome govori i vrlo mekano tlo pod nogama.
Nastavite li dalje niz trasu prema jugozapadu, doći ćete do žičane ograde privatnog posjeda te ugledati još jedan manji tunel (donja crvena točka na karti). Taj drugi tunel dugačak je sveukupno nekih tridesetak metara i ima dva svoda. Sjeverni svod pripada žicom ograđenom vlasništvu i u njega nismo ulazili. Južni svod pristupačan je u cijeloj dužini, širok je oko 3 metra i visok oko dva i pol. Iza tunela nastavlja se nasip trase pruge koji je sav zarastao, a prema karti bi ga moglo biti još oko 200 metara.
Obilazak trase Koranske pruge na području Točka za portal Budni Div odradio sam u društvu urednika Gorana Majetića, a usputne dogodovštine još ćemo dugo spominjati.
Tomislav Beronić, 8. siječnja 2022.
* Napomena o autorskim pravima:
Za objavljivanje napisa ili njegovog dijela, isključivo u izvornom
obliku i uz navođenje izvora - portala Budni Div, linka na izvorni napis
te imena i prezimena pisca, potrebno je piščevo odobrenje, koje možete
dobiti upitom na njegov e-mail:
[email protected] Na vojnoj karti “specijalki“ iz pedesetih godina 20. stoljeća ucrtana je trasa Koranske pruge i dva tunela u Točku
Kraći tunel u Točku dugačak je 30-ak metara i ima dva podjednako dugačka svoda (Foto: Tomislav Beronić)
Obilje ledenih siga resilo je tunel tijekom obilaska 8. siječnja 2022. godine (Foto: Tomislav Beronić)
Pogled iz tunela na sjever otkriva posve završen prilazni zemljani pružni nasip (Foto: Tomislav Beronić)
Pogled iz tunela ka južnoj strani i prosjeku kojim se trebala nastaviti Koranska pruga u smjeru Slunja (Foto: Tomislav Beronić)
Ispred južnog ulaza u kratki tunel u Točku Veljunskom (Foto: Tomislav Beronić)